Τρίτη, 19 Μαρτίου 2024
ΕλλάδαΟ Σάμουελ Καλαλέι νικητής του 35ου Αυθεντικού Μαραθωνίου

Ο Σάμουελ Καλαλέι νικητής του 35ου Αυθεντικού Μαραθωνίου

Πρώτος το νήμα έκοψε ο Κενυάτης Samuel Kalalei στον 35ο κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας! Απ’ τους Έλληνες δρομείς, την καλύτερη θέση κατέκτησε ο Κώστας Γκελαούζος, ο οποίος τερμάτισε στην όγδοη θέση. Αναλυτικά οι νικητές στον κλασικό Μαραθώνιο και στους αγώνες των 5 και 10 χιλιομέτρων.

88a2093c773a6a71be75f430e2dca725

40d0b92403a5b83632954407c9f71123

Στον κλασικό Μαραθώνιο Αθηνών, τρεις Κενυάτες τερμάτισαν στις τρεις πρώτες θέσεις με τους καλύτερους χρόνους. Συγκεκριμένα:

• 1ος: Samuel Kalalei με χρόνο 02:12:16
  • 2ος: Lucas Rotich με χρόνο 02:14:22
  • 3ος: Marc Kiptoi με χρόνο 02:16:10

315ca51618754b0ff4c14695ff8870a1 1

twitter

Ο Κώστας Γκελαούζος ήταν πρώτος απ’ τους Έλληνες και όγδοος στη συνολική κατάταξη με χρόνο 02:27:21. Ακολούθησε ο Χριστόφορος Μερούσης (02:28:19) και ο Παναγιώτης Καραίσκος (02:28:57).

Απ’ τις γυναίκες, καλύτερη επίδοση είχε η Bedatu Badane από την Αιθιοπία με 2:34:18.

e65caf6ac42d0bc829e0df6c2c3a6239

Στα 5 χλμ γυναικών, νικήτρια αναδείχθηκε η παγκόσμια πρωταθλήτρια Μαραθωνίου Rose Chelimo από το Μπαχρέιν (με κενυατική καταγωγή) με χρόνο 16:40. Δεύτερη ήρθε δεύτερη η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (17:26) και τρίτη η Ανθή Κυριακοπούλου (17:41).

Στους άνδρες, νικητής πρώτος τερμάτισε ο Γιώργος Τάσσης με 14:51 και ακολούθησαν οι Μάρκος Γκουρλιάς (15:19) και Γιώργος Μίνος (15:24).

Ο Χρήστος Καλλίας αναδείχθηκε ο νικητής στα 10 χλμ. Ο Έλληνας δρομέας έκανε χρόνο 30:50. Δεύτερος ήρθε ο Νίκος Φράγκος (31:38) και τρίτος ο Αχιλλέας Τζανετόπουλος (31:40).

40437b09e6aaf36f2874bcbb0f11e0f8

Τέλος, στα 10 χλμ των γυναικών, πρώτευσε η Ελευθερία Πετρουλάκη (35:58) και ακολούθησαν η Ιταλίδα Sara Galimberti (36:21) και η Αναστασία Καρακατσάνη (36:47).