Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024
ΕλλάδαΗ Εθνική Ομάδα Μπάσκετ Γυναικών βάζει στόχο το χάλκινο μετάλλιο

Η Εθνική Ομάδα Μπάσκετ Γυναικών βάζει στόχο το χάλκινο μετάλλιο

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε (για 19η σερί φορά) από την πανίσχυρη Γαλλία (55-77) και θα παίξει την Κυριακή (19:00) στον μικρό τελικό για το χάλκινο μετάλλιο στο Eurobasket 2017.

Κάμποσες υπερβάσεις είχαν ήδη γίνει. Νίκη επί της Πρωταθλήτριας Ευρώπης Σερβίας, νίκη επί της πανίσχυρης Ρωσίας, νίκη επί της επίσης πανίσχυρης Τουρκίας και μάλιστα με 29 πόντους διαφορά! Η Εθνική Ελλάδας ήθελε να κάνει άλλο ένα μικρό μπασκετικό θαύμα απέναντι στο μεγαθήριο που ονομάζεται Γαλλία, πάλεψε, έμεινε κοντά στο σκορ για 33 λεπτά, αλλά στο φινάλε λύγισε (55-77) απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο, έχασε την ευκαιρία να παίξει στον Τελικό του Eurobasket 2017, έχασε την ευκαιρία να “κλειδώσει” ένα μετάλλιο, μα αύριο το βράδυ (21:30) θα παλέψει στον μικρό τελικό απέναντι στο Βέλγιο για να πάρει την τρίτη θέση και το χάλκινο.

40bdb06018487838c520ab7419d2accf

sport24.gr

Η MVP

Η Ντιάντρα Τσατσουάνγκ ξεκίνησε με το πρώτο καλάθι του αγώνα, έκανε δυο φάουλ στο πρώτο δίλεπτο και αναγκάστηκε να καθίσει στον πάγκο, όμως γύρισε στο δεύτερο δεκάλεπτο και από εκεί κι έπειτα έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στις διεθνείς μας. Σκόραρε 12 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής, με την Εντέν Μιγιέμ να την ακολουθεί και την πανήψυλη Σιάκ να αγγίζει το double-double (7 πόντοι, 10 ριμπάουντ). Κορυφαία της Ελλάδας με 15 πόντους, αλλά και μοναδική με διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα, ήταν η Στέλλα Καλτσίδου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το μόλις ένα ριμπάουντ που πήρε η Ελλάδα στην πρώτη περίοδο (όταν οι Γαλλίδες είχαν 14), ήταν ένα από τα πλέον εντυπωσιακά στατιστικά στοιχεία που είδαμε στο φετινό Eurobasket. Και στο τέλος της βραδιάς, είχαν σκοράρει και οι 12 Γαλλίδες που χρησιμοποιήθηκαν από τον προπονητή τους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στα δυο μεγάλα τρίποντα που πέτυχαν η Επουπά και η Γιοάν όταν η Σπυριδοπούλου μείωσε στους τέσσερις πόντους. Το 50-54 έγινε 50-60 μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα και εκεί το παιχνίδι τελείωσε για τις παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά που δεν είχαν άλλες δυνάμεις για να κάνουν μια ανατροπή επικών διαστάσεων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τη Μάλτση να ξεκινά… δαιμονισμένα, η Ελλάδα πήρε το προβάδισμα (7-2), αλλά δεν μπόρεσε να το κρατήσει για πολύ. Λίγο η τρομερή κυριαρχία των Γαλλίδων στο ριμπάουντ (1-14 στο πρώτο δεκάλεπτο), λίγο η αποτελεσματικότητά τους στα δίποντα (8/12), τους έδωσε το δικαίωμα να κλείσουν την περίοδο με αέρα έξι πόντων (17-23) που πάντως δεν τρόμαξε την ομάδα του Κεραμιδά. Οι αθλήτριές του έμειναν κοντά στο σκορ, εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους στο πρώτο μέρος (14), αλλά δεν βρήκαν τρόπους για να περάσουν και μπροστά με το 30-35 του 20′ να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς ανάμεσα στις δυο μονομάχους.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Τσατσουάνγκ να κάνει ζημιά και να φθείρει τις Ελληνίδες με φάουλ, τη Γαλλία να κρατά προβάδισμα πέντε πόντων και την Καλτσίδου να παλεύει μόνη εναντίον όλων για να κρατήσει όρθια την ομάδα της. Η Στέλλα έκανε πράγματα και θαύματα, ισοφάρισε με τρίποντο στο 47-47 στο 29′, αλλά και πάλι οι “τρικολόρ” κράτησαν τα ηνία και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 47-52. Οι οκτώ σερί χαμένες επιθέσεις πλήγωσαν την ομάδα μας, όμως η Σπυριδοπούλου έβαλε μεγάλο τρίποντο (50-54) πριν η Επουπά απαντήσει με τον ίδιο τρόπο στο 33′ και η Γιοάν πετύχει κι αυτή σουτ από μακριά για το 50-60. Ήταν το σημείο που όλα κρίθηκαν, καθώς οι Ελληνίδες δεν είχαν άλλο κουράγιο για να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο…

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 30-35, 47-52, 55-77