Σάββατο, 20 Απριλίου 2024
ΕλλάδαΒασιλιάς της Ευρώπης ο Ολυμπιακός στο βόλεϊ!

Βασιλιάς της Ευρώπης ο Ολυμπιακός στο βόλεϊ!

Κατέκτησε το 3ο του ευρωπαϊκό στο βόλεϊ ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-0 της Μακάμπι και σήκωσαν το Challenge Cup μέσα σε καυτή ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ.

1996… 2005… 2023! O Ολυμπιακός μέσα σε καυτή ατμόσφαιρα στο κατάμεστο ΣΕΦ μετέτρεψε σε πάρτι και τον δεύτερο τελικό με αντίπαλο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, κατακτώντας το Challenge Cup και το τρίτο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας του στο βόλεϊ.

Η κούπα… σηκώθηκε πρόωρα αφού οι Πειραιώτες έκαναν το 2-0 στα σετ και σε συνδυασμό με τη νίκη τους με 3-0 σετ στο Ισραήλ στο πρώτο ματς, πανηγύρισαν από νωρίς την κατάκτηση του τροπαίου, τελειώνοντας την υπόθεση με το ίδιο σκορ!

Με φοβερό σερί 7-0 οι ψυχωμένοι ερυθρόλευκοι γύρισαν το πρώτο σετ (από 5-10 σε 12-10) και έφτασαν να το κατακτήσουν με 25-16, ανοίγοντας τον δρόμο για την κατάκτηση του τροπαίου, ενώ πήραν και το δεύτερο -που χρειάζονταν- με την ορμή του κόσμου με 25-21 για το 2-0 που έκρινε τα πάντα!

Το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι να κάνει το απαραίτητο rotation, δίνοντας χρόνο σε πολλούς αναπληρωματικούς οι οποίοι έφτασαν και στην κατάληψη του τρίτου σετ με 25-16.