Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024
ΕλλάδαΤο πρωί δουλειά στο τσιπουράδικο, τα μεσάνυχτα προπόνηση: Η άγνωστη ιστορία της...

Το πρωί δουλειά στο τσιπουράδικο, τα μεσάνυχτα προπόνηση: Η άγνωστη ιστορία της «χρυσής» Αντιγόνης Ντρισμπιώτη

Στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, η οποία αναδείχτηκε Πρωταθλήτρια Ευρώπης στα 35 χιλιόμετρα βάδην και χάρισε την Ελλάδα στο χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχει ανέβει μάλιστα πολλές φορές στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Κατέκτησε την 4η θέση στα 35 χλμ βάδην στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Όρεγκον το 2022, την 8η θέση στα 20 χλμ βάδην στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2021 και είχε αντιπροσωπεύσει την Ελλάδα και στους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο το 2016, όπου και τερμάτισε στην 15η θέση.

Θεωρείται ως μία από τις καλύτερες Ελληνίδες βαδίστριες όλων των εποχών.

Η ίδια είχε μιλήσει πέρσι στην ΕΡΤ πριν αναχωρήσει για το Τόκιο και είχε μιλήσει για τις σκληρές προπονήσεις που κάνει.

Το πρωί στο τσιπουράδικο, τα μεσάνυχτα προπόνηση

Όπως είχε αποκαλύψει μάλιστα το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας το περνά στην οικογενειακή επιχείρηση εστίασης στο κέντρο της Καρδίτσας, σερβίροντας μεζέδες της μαμάς Ντρισμπιώτη. Λίγο μετά τα μεσάνυχτα και αφού ολοκληρώσει σέρβις και καθαριότητες, ξεκινά την προπόνησή της.

Με αυτόν τον τρόπο κατάφερε να προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

«Όταν τερμάτισα, δεν ήξερα σε ποια θέση τερμάτισα ακριβώς. Έφυγα και πήγα στο δωματιάκι που έχουμε τα πράγματά μας. Και έρχεται η Κυριακή (σ.σ. αναφέρεται στη συναθλήτριά της Κυριακή Φιλτισάκου, η οποία τερμάτισε 29η) έπειτα από λίγο κλαίγοντας και μου έλεγε ‘τι έκανες;’ Της λέω ‘τι έκανα;’ Μου λέει ‘είσαι όγδοη ολυμπιονίκης’. Της λέω ‘όχι, ρε’. Μου λέει ‘ναι’ και έκλαιγε η καημένη και με πήραν τα κλάματα κι εμένα. Αλλά δεν το πιστεύω ακόμη, δεν το ‘χω καταλάβει, γιατί οι αθλήτριες που πέρασα είναι από αυτές που δεν νικιώνται εύκολα. Συνέβη και είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένη, πάρα πολύ χαρούμενη».

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη γεννήθηκε στις 21 Μαρτίου 1984 στην Καρδίτσα, όπου ζει και γυμνάζεται μέχρι και σήμερα. Η έμπειρη αθλήτρια έχει αγωνιστεί με τον εθνόσημο σε διεθνείς διοργανώσεις όλων των κατηγοριών.

Μάλιστα, για ένα μεγάλο διάστημα είχε σταματήσει το βάδην και τον πρωταθλητισμό, αλλά ευτυχώς αποδείχθηκε μόνο μια «παύση», καθώς επέστρεψε δριμύτερη, με τις επιτυχίες να διαδέχονται η μια την άλλη.

Η αθλήτρια από την Καρδίτσα έχει δώσει το «παρών» σε δύο Ολυμπιακούς Αγώνες (βλ. 2016 και 2021), αλλά και σε Παγκόσμια κι Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κατέλαβε την όγδοη θέση, ενώ στο Παγκόσμιο του Όρεγκον που διεξήχθη πριν από λίγο καιρό κατέλαβε την τέταρτη θέση.

Επίσης, η Αντιγόνη είναι πτυχιούχος Γυμναστικής Ακαδημίας της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού και αυτή τη στιγμή κάνει μεταπτυχιακές σπουδές στη Διαχείριση Αθλητισμού για ΑΜΕΑ στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου.