Τετάρτη, 1 Μαΐου 2024
ΕλλάδαΘρυλική πρόκριση μέσα στην Κωνσταντινούπολη: Ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Φενέρ 3-2 στα...

Θρυλική πρόκριση μέσα στην Κωνσταντινούπολη: Ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Φενέρ 3-2 στα πέναλτι

Θρίαμβος του Ολυμπιακού στην Πόλη – Ήρωας ο Τζολάκης στα πέναλτι και επική πρόκριση στα ημιτελικά

Ο Ολυμπιακός πήρε τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League – Ήρωας των «ερυθρόλευκων ο Τζολάκης στη διαδικασία των πέναλτι καθώς ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού απέκρουσε τρία πέναλτι

Η διαδικασία των πέναλτι στο Φενέρ – Ολυμπιακός:

Ο ΘΡΥΛΟΣ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ! Με ήρωα τον Κωνσταντίνο Τζολάκη, ο οποίος πραγματοποίησε τρεις αποκρούσεις στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, ο Ολυμπιακός έριξε στο καναβάτσο την Φενερμπαχτσέ και προκρίθηκε στους «4» του Europa Conference League, όπου θα αντιμετωπίσει την Άστον Βίλα, η οποία νωρίτερα απέκλεισε στα πέναλτι την Λιλ.

Μια ιστορική επιτυχία για τον Ολυμπιακό, που έκανε για μια ακόμα φορά περήφανους τους οπαδούς του, αλλά και ολόκληρη την Ελλάδα, με τους Ερυθρόλευκους να αποκλείουν μια από τις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης και να παίρνουν πανάξια το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Μια σπουδαία βραδιά για τον σύλλογο του μεγάλου λιμανιού, αλλά και για το ελληνικό ποδόσφαιρο, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει το ευρωπαϊκό του ταξίδι.

6193272 6193273 6193276 6193278 6193281 6193282

Μια σπουδαία βραδιά για τον Κωνσταντίνο Τζολάκη, που όρθωσε το ανάστημά του και με τρεις αποκρούσεις στα πέναλτι (σ.σ σε εκτελέσεις των Τάντιτς, Ουντέρ και Μπονούτσι) έστειλε τον Θρύλο στα ημιτελικά του Europa Conference League. Αυτή είναι η πρώτη φορά που θα αγωνιστεί σε ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης ο Ολυμπιακός.

ΘΡΥΛΙΚΗ πρόκριση, με την ομάδα του μεγάλου λιμανιού να περνάει στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Άστον Βίλα, με στόχο την πρόκριση στον μεγάλο τελικό που θα γίνει στη Νέα Φιλαδέλφεια. Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει στις 2 Μαΐου στο Μπέρμιγχαμ και η ρεβάνς στις 9 στο Καραϊσκάκη.

Ετσι παρατάχθηκαν

Ο Μεντιλίμπαρ ξεκίνησε τον Ολυμπιακό με 4-2-3-1, έχοντας τον Τζολάκη μπροστά από την εστία και τους Ροντινέι, Ντόι, Κάρμο και Ορτέγκα στην τετράδα της άμυνας. Οι Εσε και Τσικίνιο ήταν στα χαφ, με τους Φορτούνη, Ποντένσε και Γιόβετιτς πίσω από τον Ελ Κααμπί. Ο Ισμαΐλ Καρτάλ από την άλλη, παρέταξε την Φενέρ με τους: Λιβάκοβιτς, Οσάγι-Σάμουελ, Τζικού, Μπεκάο, Καντίογλου, Γιουκσέκ, Φρεντ, Σιμάνσκι, Καχβετσί, Τζέκο και Τάντιτς.

Άνοιξε το σκορ ο Καχβετσί

Ο Ολυμπιακός απείλησε πρώτος στην αναμέτρηση, με σουτ του Τσικίνιο στο 3ο λεπτό. Ο Πορτογάλος μέσος ελίχθηκε έξω από τη μεγάλη περιοχή της Φενερμπαχτσέ και έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 12’ η τούρκικη ομάδα, στην πρώτη της ουσιαστικά καλή στιγμή στο παιχνίδι, άνοιξε το σκορ με τον Καχβετσί. Ο Τάντιτς πάσαρε στον Σιμάνσκι, ο Πολωνός έδωσε στον Καχβετσί και αυτός με σουτ έκανε το 1-0. Ο Τζολάκης έπεσε αλλά δεν κατάφερε να αποκρούσει.

Εξι λεπτά αργότερα ο Τάντιτς βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού και έκανε το γύρισμα από αριστερά, αλλά ο Ορτέγκα ήταν στη σωστή θέση και απομάκρυνε. Μετά το πρώτο 20άλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, με τους Τούρκους να απειλούν ξανά στο 35’ με τον Καχβετσί. Ο σκορερ της τούρκικης ομάδας βρέθηκε σε θέση βολής και σούταρε δυνατά, αλλά ο Τζολάκης τον σταμάτησε με μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός προσπάθησε με πίεση ψηλά να κλέψει μπάλες και να δημιουργήσει πρόβλημα στην άμυνα της Φενερμπαχτσέ, όπως έκανε στο Καραϊσκάκη, αλλά οι Τούρκοι έβρισκαν πάντα τον τρόπο να απομακρύνουν την μπάλα, πριν γίνουν απειλητικοί οι Ερυθρόλευκοι για την εστία του Ντομινίκ Λιβάκοβιτς. Ετσι, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη Φενερμπαχτσέ να προηγείται με 1-0.

Αλλαγή από τον Μεντιλίμπαρ

Πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έκανε την πρώτη του αλλαγή στο παιχνίδι, με τον Ιμπόρα να παίρνει τη θέση του Γιόβετιτς. Ο έμπειρος τεχνικός γύρισε το σύστημα σε 4-3-3, με τον Ιμπόρα να παίζει δίπλα στον Έσε και τον Τσικίνιο να αγωνίζεται λίγο πιο μπροστά στην τριάδα της «ερυθρόλευκης» μεσαίας γραμμής.

Η Φενερμπαχτσέ απείλησε πρώτη στην επανάληψη, με τον Έντιν Τζέκο στο 50’. Ο Βόσνιος επιθετικός των γηπεδούχων σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μετά την πάσα του Καντίογλου, αλλά η μπάλα κόντραρε πάνω στο σώμα του Ντόι και βγήκε κόρνερ.

Τελικές με Κάρμο και Ροντινέι

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Κάρμο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη ο Πορτογάλος σέντερ μπακ πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 57’ ο Ροντινέι ελίχθηκε έξω από την περιοχή της Φενερμπαχτσέ και σούταρε δυνατά, αλλά δεν κατάφερε να δώσει στην μπάλα πορεία προς την εστία του Λιβάκοβιτς.

Στο 63’ ο Καντίογλου έκανε το φαλτσαριστό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τζολάκη. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Μεντιλίμπαρ έκανε τη δεύτερη αλλαγή του, με τον Μασούρα αντί του Ποντένσε.

Τεράστια ευκαιρία με Μασούρα

Στο 80’ ο Ολυμπιακός έφτασε μια… ανάσα από την ισοφάριση, με τον Γιώργο Μασούρα. Ο διεθνής εξτρέμ των Πειραιωτών βγήκε ταχύτατα στην κόντρα, βρέθηκε απέναντι από τον Λιβάκοβιτς και σούταρε, αλλά ο τερματοφύλακας της Φενερμπαχτσέ απέκρουσε.

Δύο λεπτά αργότερα η Φενερμπαχτσέ σκόραρε με τον Μπαουτσουαγί, που είχε μπει ως αλλαγή στο 72′ αντί του Τζέκο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

Στο 86′ το σουτ του Σιμάνσκι από κοντά έφυγε άουτ και στο 89’ ο Μεντιλίμπαρ έριξε στο παιχνίδι τον Ρίτσαρντς αντί του Ορτέγκα. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο «Σουκρού Σαράτσογλου», με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Δοκάρι με Ιμπόρα, ευκαιρία με Κάρμο

Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης κύλησε σε χαμηλό τέμπο, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει ουσιαστικά το παιχνίδι και στο 104’ να χάνει μεγάλη διπλή ευκαιρία για το 1-1. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από δεξιά, ο Ιμπόρα πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε με το πόδι ενστικτωδώς και στη συνέχεια η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Η φάση, όμως, δεν τελείωσε εκεί. Ο Κάρμο πήρε το… ριμπάουντ, έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Τζίκου έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή, κρατώντας το 1-0.

Αλλαγές από τον Μεντιλίμπαρ, αποβλήθηκε ο Ντόι

Στο 109’ ο Μεντιλίμπαρ έκανε δύο ακόμα αλλαγές, με τους Ελ Αραμπί και Όρτα αντί των Φορτούνη και Τσικίνιο. Πέντε λεπτά αργότερα η Φενερμπαχτσέ απείλησε με τον Τάντιτς, αλλά το φαλτσαριστό σουτ που έκανε από το ύψος της μεγάλης περιοχής έφυγε άουτ. Στο 120+4’ ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ανδρέα Ριχάρδου Ντόι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η διαδικασία των πέναλτι

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Τζολάκης έδειξε την κλάση του και πραγματοποιώντας σπουδαίες αποκρούσεις στις εκτελέσεις των Τάντιτς, Ουντέρ και Μπονούτσι έτσι τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά. Από την πλευρά των Πειραιωτών σκόραραν οι Ελ Κααμπί, Όρτα και Μασούρας, με τον Λιβάκοβιτς να αποκρούει τα αντίστοιχα των Ελ Αραμπί και Ροντινέι.

1-0: Ελ Κααμπί