Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024
ΕλλάδαΣούπερ Καραλής: Δεύτερος στην Ευρώπη με άλμα στα 5,80μ.

Σούπερ Καραλής: Δεύτερος στην Ευρώπη με άλμα στα 5,80μ.

Η στιγμή της δικαίωσης για τον Εμμανουήλ Καραλή ήρθε! Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στο άλμα επί κοντώ με 5,80μ. και σφράγισε με τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική του παρουσία.

Ο Εμμανουήλ Καραλής ήταν εξαιρετικός στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου και αυτό αποτυπώθηκε στις φοβερές επιδόσεις του όσον αφορά το άλμα επί κοντώ.

Ο Έλληνας αθλητής έφτασε μία ανάσα από την κορυφή του τουρνουά, εντούτοις τελικά έφυγε με ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Πιο αναλυτικά, ο ίδιος τερμάτισε δεύτερος στην Ευρώπη παίρνοντας το ασημένιο μετάλλιο, χάρη στο γεγονός πως πέρασε με την πρώτη τα 5,80 μ.

Μετά τον Μίλτο Τεντόγλου και το χρυσό του μετάλλιο, ο Καραλής αποτελεί έναν ακόμα αθλητή από την Ελλάδα που ανεβαίνει ψηλά στο βάθρο, κάνοντας περήφανη την πατρίδα του.

Ο Ελληνας πρωταθλητής άγγιξε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (5.86) και πλασαρίστηκε στη δεύτερη θέση του βάθρου των νικητών, χάνοντας στις λεπτομέρειες το χρυσό μετάλλιο.

Για την ακρίβεια, οι τέσσερις πρώτοι αθλητές πήδηξαν 5.80μ., με τα μετάλλια να κρίνονται στις άκυρες προσπάθειες που είχαν οι αθλητές.

Ο Εμμανουήλ Καραλής είχε μία άκυρη προσπάθεια στα 5.60μ. και αυτή ήταν που του στέρησε τελικά το χρυσό μετάλλιο.

Όσον αφορά την προσπάθεια του στα 5.85μ., απέτυχε και τις τρεις φορές, δείχνοντας, πάντως, ότι θα μπορούσε να ξεπεράσει και αυτό το ύψος.

Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο που κατακτά η χώρα μας στο επί κοντώ Ανδρών, μετά το ασημένιο του Κώστα Φιλιππίδη το 2017 στο Βελιγράδι.

Ο Σόντρε Γκούτορμσεν (Νορβηγία) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 5,80 μ. και κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο στη διοργάνωση. Ο Καραλής μοιράστηκε τη δεύτερη θέση με τον Πιοτρ Λίσεκ, που επίσης πέρασε τα 5,80 μέτρα. Ο Πολωνός έκανε πέντε τα μετάλλια στην ιστορία της διοργάνωσης.