Τη δική τους ξεχωριστή νότα… αλά παλαιά πρόσθεσαν στο Πατρινό Καρναβάλι 2018 τα μέλη του πληρώματος 97 «ΓιΑΣΟΚ» τα οποία μας θύμισαν πως ήταν η ζωή στα χρόνια του… ΠΑΣΟΚ. Με πολύ κέφι, φαντασία και καρναβαλική σάτιρα οι καρναβαλιστές μας ταξίδεψαν στα χρόνια στην χώρα μεσουρανούσε το ΠΑΣΟΚ, η «Αυριανή» έδινε το πολιτικό στίγμα και τα «σκυλάδικα» ήταν… πολιτιστικά κέντρα!
Φυσικά από την παρουσία τους δεν μπορούσε να λείψει ο αείμνηστος Ανδρέας Παπανδρέου αλλά και η επίσης αείμνηστη Ρίτα Σακελλαρίου που έδινε το μουσικό στίγμα της εποχής: