Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024
ΕλλάδαΟ Ολυμπιακός διέλυσε την Φενέρμπαχτσε μέσα στην Κωνσταντινούπολη

Ο Ολυμπιακός διέλυσε την Φενέρμπαχτσε μέσα στην Κωνσταντινούπολη

Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός: Σπουδαίο «διπλό» 3-0 για τους «ερυθρόλευκους» στην Κωνσταντινούπολη με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Μασούρα.

Σημαντικό… βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση έκανε ο Ολυμπιακός, καθώς επιβλήθηκε 3-0 της Φενέρμπαχτσε στο «Σουκρού Σαράτσογλου» και έκανε το 2Χ2 στον Δ’ όμιλο του Europa League. Μεγάλος πρωταγωνιστής για το «συγκρότημα» του Πέδρο Μαρτίνς ήταν ο Γιώργος Μασούρας, ο οποίος σκόραρε δύο φορές και μοίρασε και μία ασίστ στον Τικίνιο.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας παρουσιάστηκαν εξαιρετικά διαβασμένοι στην κρίσιμη αναμέτρηση της Κωνσταντινούπολης, μια και μπόρεσαν να περιορίσουν σε μεγάλο βαθμό τα ατού των γηπεδούχων και «χτυπώντας» στις αντεπιθέσεις, μπόρεσαν να πανηγυρίσουν ένα σημαντικό «διπλό».

Μάλιστα, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς παρέμεινε στην κορυφή του Δ’ ομίλου, έχοντας το απόλυτο στις δύο πρώτες αγωνιστικές και έχει… αέρα δύο βαθμών από την Άιντραχτ, η οποία επιβλήθηκε 1-0 της Αντβέρπ με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Την επόμενη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στην Γερμανία, όπου θα αντιμετωπίσει στις 21 Οκτωβρίου την Άιντραχτ, ενώ η Φενέρμπαχτσε θα υποδεχθεί την Αντβέρπ, σ’ ένα ματς χωρίς… αύριο.

Ιδανική εκκίνηση

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς ευτύχησαν να… σοκάρουν το «Σουκρού Σαράτσογλου», μια και στην πρώτη τους «επίσκεψη» στα καρέ του Μπαγιντίρ άνοιξαν το σκορ με… δράστη τον Τικίνιο Σοάρες.

Ήταν το 6ο λεπτό του αγώνα, όταν οι Τούρκοι έκαναν λάθος στην μεσαία γραμμή. Ο Μαντί Καμαρά με τη μία έβγαλε την κάθετη μπαλιά στον Γιώργο Μασούρα, αυτός είδε την κίνηση του Βραζιλιάνου, ο οποίος απέναντι από τον πορτιέρο των «καναρινιών», με εξαιρετικό πλασέ «έγραψε» το 1-0.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μάλιστα… άμεσα. Δύο λεπτά μετά το τέρμα των «ερυθρόλευκων», ο Βαλένσια βρέθηκε σε θέση… βολής, έπειτα από ωραία κίνηση από τα αριστερά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Ολυμπιακός είχε δώσει χώρο στους παίκτες του Βίτορ Περέιρα, θέλοντας να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Στο 24’ ο Νόβακ βρέθηκε στην περιοχή, αλλά ο Παπασταθόπουλος έβαλε την κόντρα και έδιωξε, ενώ στο επόμενο λεπτό, η κεφαλιά του Ρόσι, μέσα από την περιοχή, δεν βρήκε στόχο και πέρασε άουτ.

Στο 27’ η Φενέρμπαχτσε βγήκε και πάλι με αξιώσεις στην επίθεση, όταν ο Πέλκας κέρδισε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, έκανε την κούρσα, βρήκε τον Βαλένσια, αλλά στο σουτ του φορ των γηπεδούχων ο Βατσλίκ ήταν στην σωστή θέση και μπλόκαρε.

Η συνέχεια άνηκε στους Πειραιώτες, οι οποίοι απείλησαν δις με τον Μαντί Καμαρά. Αρχικά στο 35’ ο μέσος του Ολυμπιακού έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από γύρισμα του Μασούρα, αλλά ο Μπαγιντίρ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ και δύο λεπτά αργότερα, ο διεθνής Αφρικανός σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρουν. Συγκεκριμένα, στις καθυστερήσεις, ο Ρόσι μπήκε στην περιοχή, έπειτα από κακό διώξιμο του Μπουχαλάκη, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.

Τούρκικη υπεροχή και δοκάρι

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Φενέρμπαχτσε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να αναζητά τους διαδρόμους προς την εστία του Βατσλίκ, έχοντας στόχο το γκολ που θα έφερνε το ματς στα ίσια. Στο 47’ ο τερματοφύλακας των «ερυθρόλευκων» μπλόκαρε προ του Νόβακ που είχε κινηθεί ωραία στην «πλάτη» της άμυνας, ενώ στο 49’ οι Πέλκας και Βαλένσια δεν μπόρεσαν να σκοράρουν από κοντινή απόσταση, με τον Έλληνα μέσο να χάνει την κεφαλιά και τον συμπαίκτη του να μην την βρίσκει σωστά και να την στέλνει άουτ.

Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους στα καρέ του Ολυμπιακού, ο Λουίς Γκουστάβο δεν μπόρεσε να βρει εστία στο σουτ που έκανε στο 54’ ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Δημήτρης Πέλκας έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να σκοράρει, όταν έκανε το πλασέ με τη μία, αλλά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Βατσλίκ.

Διπλό «χτύπημα» με Μασούρα

Από την στιγμή που οι Τούρκοι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στις ευκαιρίες που είχαν, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να βρει τις… απαντήσεις και προκάλεσε σημαντικά προβλήματα. Στο 58’ οι «ερυθρόλευκοι» προειδοποίησαν με τον Αγκιμπού Καμαρά, ο οποίος έφυγε στην κόντρα, μπήκε στην περιοχή, αλλά στο σουτ που έκανε βρήκε την… αντίδραση του Μπαγιντίρ που έδιωξε σε κόρνερ.

Ωστόσο, στο 62’ οι Πειραιώτες βρήκαν το δεύτερο γκολ που έψαχναν. Ο Τικίνιο έκανε εξαιρετική κίνηση από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα στον Καμαρά, αυτός σούταρε, ο Μπαγιντίρ απέκρουσε, αλλά ο Γιώργος Μασούρας πήρε το ριμπάουντ και με όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής «έγραψε» το 2-0.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός έβαλε…ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες είχαν οι γηπεδούχοι με μία φάση… καρμπόν και με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Έπειτα από φάση διαρκείας, ο Τικίνιο βρήκε τον Αγκιμπού Καμαρά, αυτός με όμορφη κίνηση βρέθηκε απέναντι στον Μπαγιντίρ, ο οποίος απέκρουσε αλλά και πάλι ο Γιώργος Μασούρας ήταν στην σωστή θέση με νέο πλασέ διαμόρφωσε το 3-0.

Στα επόμενα λεπτά η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να βγει στην επίθεση και να πετύχει ένα τέρμα. Όμως, η εξέλιξη του αγώνα επηρέασε σημαντικά τους παίκτες του Βίτορ Περέιρα, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να προκαλέσουν πολλά προβλήματα στον Βατσλίκ. Μάλιστα, στο 83’ ο Γιώργος Μασούρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει χατ-τρικ, μια και βρέθηκε απέναντι στον Μπαγιντίρ, αλλά ο τελευταίος τον νίκησε στο τετ α τετ.

Η τελευταία καλή στιγμή του ματς ήταν για τους γηπεδούχους, στο 86’ με τον Μπερίσα να πιάνει εξ επαφής το σουτ, αλλά ο Βατσλίκ με τρομερή επέμβαση κράτησε το μηδέν για την ομάδα του και ο Ολυμπιακός πήρε μία σπουδαία νίκη με «καθαρό» παθητικό.

Πηγή: onsports