Σάββατο, 27 Απριλίου 2024
διεθνήΗ Γαλλία νέα Παγκόσμια Πρωταθλήτρια, κέρδισε 4-2 την Κροατία

Η Γαλλία νέα Παγκόσμια Πρωταθλήτρια, κέρδισε 4-2 την Κροατία

Είκοσι χρόνια μετά τον θρίαμβο στο Μουντιάλ που είχε διοργανώσει η ίδια, η Γαλλία κατέκτησε ξανά το Παγκόσμιο Κύπελλο ποδοσφαίρου επικρατώντας με 4-2 της συγκλονιστικής Κροατίας η οποία προδόθηκε από τα λάθη της στο πρώτο ημίχρονο όπου ήταν πολύ ανώτερη από την αντίπαλο της

90’+5′: Τέλος του τελικού! Η Γαλλία 20 χρονιά μετά κατακτά ξανά ένα Μουντιάλ!

90’+3′: Δεν έχει δυνάμεις πλέον η  Κροατία

90′: Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων

86′: Η Γαλλία δείχνει να έχει κλείσει καλά όλους τους χώρους…

83′: Ο Ράκιτις προσπαθεί να αιφνιδιάσει με μακρινή εκτέλεση φάουλ τον Γιορίς, αλλά ο Γάλλος μπλοκάρει σταθερά…

81′: Ο Πιάτσα στην περιοχή δεν μπορεί να κάνει το κοντρόλ…

78′: Όλη η Κροατία μπροστά για να παλέψει για την επική ανατροπή

73′: Μακρινό σουτ του Ράκιτιτς η μπάλα δίπλα από την εστία της Γαλλίας.

Δείτε το απίθανο γκολ του Μάντζουκιτς

69′ ΓΚΟΟΟΟΛ: Τραγικό λάθος του Γιορίς που στην προσπάθεια του πασάρει σημαδεύει τον Μάντζουκιτς ο οποίος άπλωσε το πόδι του και μείωσε σε 4-2!

Ο μικρός δίνει προβάδισμα τίτλου στη Γαλλία!

65′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ: Ο Εμπαπέ με συρτό σουτ έξω από την περιοχή εκτελεί τον Σούμπασιτς και δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Γάλλων

61′: Ο Μπρόζοβιτς προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Γκριεζμάν και γλιτώνει το 4-1!

Δείτε το εξαιρετικό γκολ του Πογκμπά

59′ ΓΚΟΟΟΟΛ: Από την προσπάθεια του Εμπαπέ και το γύρισμα του Γκριεζμάν ο Πογκπά σούταρε με τη μπάλα να κοντράρει όμως με δεύτερο εκπληκτικό πλασέ πέτυχε το 3-1!!!!

54′: Ο Ενζονζί στη θέση του Καντέ

53′: Εισβολή φιλάθλων στο γήπεδο και διακοπή! Τέσσερις φίλαθλοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, αλλά απομακρύνθηκαν από τους σικιούριτι.

52′: Ο Εμπαπέ φεύγει και προσπερνά τον Βίντα με φοβερή άνεση, αλλά ο Σούμπασιτς διώχνει στο τετ α τετ

50′: Μακρινό σουτ του Βρσάλκο η μπάλα έξω…

49′: Εκπληκτική μπαλιά 50 μέτρων του Μπρόζοβιτς προς τον Ρέμπιτς ο Βαράν βρήκε ίσα, ίσα τη μπάλα για να βοηθήσει τον Γιορίς που είχε βγει εκτός περιοχής να κοντρολάρει με το στήθος και να διώξει.

48′: Κάθετη του Ράκιτιτς στον Ρέμπιτς που σουτάρει κι ο Γιορίς εντυπωσιακά διώχνει σε κόρνερ!

47′: Σουτ του Γκριεζμάν μπλόκαρε ο Σούμπασιτς

46′: Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

penalti

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου!

45’+3′: Σέντρα ξυράφι του Βρσάλκο ο Πέρισιτς δεν περιμένει ότι θα περάσει η μπάλα και χάνει την ευκαιρία

45’+1′: Ο Βίντα πιάνει την κεφαλιά κι η μπάλα περνά άουτ!

45′: Νέο κόρνερ για την Κροατία και διακοπή λόγω τραυματισμού του Ουμτιτί.

43′: Δύο συνεχόμενα κόρνερ για την Κροατία με τους Γάλλους να βγάζουν τη μπάλα με δυσκολία από την περιοχή τους…

40′: Κίτρινη στον Ερναντέζ…

Το απίθανο είναι ότι για την Κροατία έχει σκοράρει αυτογκόλ ο παίκτης που την έστειλε στον τελικό (Μάντζουκιτς) κι έκανε το πέναλτι ο παίκτης που ισοφάρισε προσωρινά στον τελικό (Πέρισιτς).

38′ ΓΚΟΟΟΟΛ: Ο Σούμπασιτς αριστερά, η μπάλα δεξιά και η Γαλλία μπροστά με 2-1!

Ο Γκριεζμάν στην εκτέλεση, με τους Κροάτες να συνεχίζουν τις διαμαρτυρίες…

Πάλι από το πουθενά η Γαλλία έχει την ευκαιρία να πάρει εκ νέου το προβάδισμα.

35′: Ο Πιτάνα τελικά θα πάει στην οθόνη για να δει ο ίδιος τη φάση… Η αγωνία στο κατακόρυφο… Ο Πιτάνα δίνει πέναλτι!

33′: Κόρνερ για την Γαλλία. Στο πρώτο δοκάρι ο Ματουιντί προσπαθεί να κάνει την κεφαλιά, η μπάλα βρίσκει το χέρι του Πέρισιτς κοντράρει σε Γάλλο και περνά άουτ, αλλά θα έχουμε… VAR.

Οι απίθανοι Κροάτες δεν το βάζουν κάτω και σε 4ο σερί ματς στα νοκ άουτ καταφέρνουν να απαντήσουν στο… αυτογκόλ του Μάντζουκιτς!

28′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ: Το φάουλ στον άξονα της Γαλλικής περιοχής με τον Βρσάλκο να παίρνει την κεφαλιά, ο Μάντζουκιτς τη δεύτερη κι η μπάλα στρώθηκε στον Πέρισιτς που με φοβερό αριστερό σουτ ισοφάρισε σε 1-1!

27′: Φάουλ του Καντέ στον Πέρισιτς και πρώτη κίτρινη κάρτα στον τελικό…