Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024
ΕλλάδαΑσημένια η Εθνική μας Ομάδα στο ευρωπαϊκό πόλο γυναικών

Ασημένια η Εθνική μας Ομάδα στο ευρωπαϊκό πόλο γυναικών

Η Εθνική μας Ομάδα στο πόλο γυναικών, “πάλεψε” μέχρι τέλους για το χρυσό μετάλλιο, στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, αλλά η Ολλανδία ήταν καλύτερη στην επίθεση και πήρε τελικά τη νίκη με 6-4. Σπουδαίο επίτευγμα και το ασημένιο μετάλλιο για την Ελλάδα.

Με αρκετά προβλήματα στην επίθεση και εμφανώς κουρασμένη από την υπερπροσπάθεια στον ημιτελικό, η Εθνική Ελλάδας στο πόλο γυναικών, «πάλεψε» αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ολλανδία και με το 6-4 έμεινε στη δεύτερη θέση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση διεκδίκησαν μέχρι τέλους τη νίκη και έφθασαν το παιχνίδι στο γκολ, ακόμη και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, όμως η Ολλανδία «απάντησε» αμέσως για το 6-4, το οποίο και παρέμεινε ως τη λήξη.

Το παιχνίδι

Η Ελλάδα βρέθηκε από την αρχή να «κυνηγάει» στο σκορ, αφού δέχθηκε δύο γρήγορα γκολ από την Ολλανδία, με ένα μακρινό σουτ της Χένεε και ένα της Στόμπχορστ σε κόντρα. Με την ομάδα μας μάλιστα να δυσκολεύεται αρκετά στην επίθεση θα μπορούσε να έχει δεχθεί κι άλλα τέρματα, όμως κάποιες σπουδαίες αποκρούσεις της Χρυσής Διαμαντοπούλου στο τέλος της πρώτης και στις αρχές της δεύτερης περιόδου κράτησαν το σκορ, πριν κάνει το 2-1 η Ελευθεριάδου του Ολυμπιακού, στην παίκτρια παραπάνω. 4516798

Στη συνέχεια, η εθνική κέρδισε αποβολή σε τρεις διαδοχικές επιθέσεις, αλλά σκόραρε μόνο στην τρίτη, με την Χριστίνα Τσουκαλά ισοφαρίζει πεντέμισι λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η Μέγκενς απάντησε άμεσα με απευθείας φάουλ από τα 5μ. και παρά τη νέα ισοφάριση της Τσουκαλά, μία «οβίδα» της Φαν ντερ Σλόοτ από πολύ μακριά έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ολλανδία, για το 4-3 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου οι διαιτητές σφύριξαν συνολικά έξι επιθετικά φάουλ μέσα σε δύο λεπτά (!), μην επιτρέποντας στις δύο ομάδες να εκδηλώσουν σουτ και με την Ελλάδα να συνεχίζει να δυσκολεύεται στην επίθεση, η Μέγκενς αύξησε κι άλλο το σκορ, αξιοποιώντας μία επίθεση με παίκτρια παραπάνω, για το 5-3. 4516791

Οι Ολλανδές είχαν πλέον και την ψυχολογία, αλλά η άμυνα της Ελλάδα λειτούργησε σωστά, κρατώντας την εθνική «ζωντανή», μέχρι η Ελευθεριάδου με ένα πολύ ωραίο σουτ από την περιφέρεια να κάνει το 5-4, 4΄21΄΄ πριν τη λήξη. Η Φαν ντερ Σλόοτ «απάντησε» όμως και πάλι άμεσα με μία τρομερή λόμπα, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς. 45168044516812

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 1-0, 1-1

Η εξέλιξη του σκορ

1-0 Χένεε (περιφέρεια), 2-0 Στόμπχορστ (κόντρα), 2-1 Ελευθεριάδου (π.π.), 2-2 Τσουκαλά (π.π.), 3-2 Μέγκενς (περιφέρεια), 3-3 Τσουκαλά (περιφέρεια), 4-3 Φαν ντερ Σλόοτ (περιφέρεια), 5-3 Μέγκενς (π.π.), 5-4 Ελευθεριάδου (περιφέρεια), 6-4 Φαν ντερ Σλόοτ (περιφέρεια).

Οι συνθέσεις στο Ολλανδία – Ελλάδα

Ολλανδία (Αρνο Χάβενγκα): Ααρτς, Μέγκενς 2, Χένεε 1, Φαν ντερ Σλόοτ 2, Βόλφες, Στόμπχορστ 1, Ρόγκε, Σέβενιχ, Γιούστρα, Κούλχαας, Φόορφελτ, Σλέεκινγκ, Βίλεμζ
Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Χρ. Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά 2, Β. Διαμαντοπούλου, Ελευθεριάδου 2, Μαργ. Πλευρίτου, Αβραμίδου, Ασημάκη, Χυδηριώτη, Πάτρα, Πρωτοπαπά, Ελευθ. Πλευρίτου, Ξενάκη, Σταματοπούλου